25.05.2020 Projekty

01.05.2020 Foto

Chýše lovců mamutů - 4.ročník ...zde

16.04.2020 Informace

Harmonogram uvolňování opatření ve školství ...zde

02.04.2020 Foto

Velikonoční tvoření ...zde

02.04.2020 Foto

Masopustní průvod v mateřské škole ...zde

70. výročí osvobození
11.05.2015

Přiznávám, že i sami učitelé bývají trochu rozpačití, když mají dětem vyprávět o slavných výročích významných historických událostí. Žáci mají totiž ve zvyku všechno, co je starší než oni, považovat za dobu dávno zapadanou prachem zapomnění a nudy.
Obětaví členové Kinoklubu Dřevohostice a jejich pomocníci se postarali, aby žáci dřevohostické základky na 70. výročí osvobození hned tak nezapomněli. Připravili jim totiž konec války na vlastní kůži. „Zraněné“ bojovníky ošetřovali rázní lapiduchové v armádní nemocnici. Řídký válečný bramborový guláš, uvařený odhodlanými „vojenskými“ kuchaři amatéry v polní kuchyni, byl k mání pouze na potravinové lístky. Ještě jej mnozí pomalu nestačili ani dohltat, když řev sirény zahnal všechny do improvizovaného protileteckého krytu, který byl zřízen v místním kině. "A tak jsme další hrůzy války viděli naštěstí jen na obrázcích,"" sdělil jeden ze zcela ofačovaných účastníků odboje. "Ale i takové vyprávění o válce nám stačilo. Tohle nikdy nechceme zažít... aji jsme brečeli,"" netajily se další děti se svými pocity, "náš dnešní život v míru není zadarmo, spousta lidí jej draze zaplatila svými životy. A to si musíme stále připomínat."